TREXIMA Bratislava na výročnom stretnutí EVTA v Bruseli: Posilnenie spolupráce a inovácie v odbornom vzdelávaní
V dňoch 4. a 5. decembra 2024 sa TREXIMA Bratislava zúčastnila výročného stretnutia členov a partnerov Európskej asociácie pre odborné vzdelávanie (European Vocational Training Association, EVTA) v Bruseli. Podujatie prinieslo množstvo dôležitých momentov a inovatívnych aktivít, ktoré prispievajú k rozvoju a modernizácii sektora odborného vzdelávania v Európe.
Posilnenie štruktúry EVTA
Prvý deň stretnutia bol venovaný valnému zhromaždeniu, počas ktorého boli schválené nové stanovy EVTA. Tieto zmeny sú zamerané na zlepšenie efektivity organizácie a posilnenie spolupráce medzi členmi a sekretariátom EVTA. Cieľom nových stanov je:
- zrýchliť výmenu informácií,
- zlepšiť komunikáciu,
- posilniť koordináciu projektových aktivít.
Valné zhromaždenie zároveň privítalo nových členov, ktorí do organizácie prinášajú cenné skúsenosti a perspektívy, čím obohacujú potenciál spolupráce v rámci EVTA.
Program ViP-NExT: Vízie a priority pre EVTA
Jednou z hlavných tém stretnutia bol aj strategický program ViP-NExT (Vision and Priorities for Next Steps/Vízia a priority pre ďalšie kroky), ktorý predstavuje plán na posilnenie úlohy EVTA ako lídra v oblasti odborného vzdelávania. Program zahŕňa:
- Zviditeľnenie EVTA a zvýšenie jej reputácie na európskej úrovni,
- Podporu politického dialógu v oblasti odborného vzdelávania prostredníctvom aktívneho zapojenia do spolupráce s tvorcami politík EÚ,
- Posilnenie úlohy EVTA ako katalyzátora výmeny informácií, osvedčených postupov a poznatkov,
- Rozvoj odborných znalostí a kompetencií EVTA, ktoré budú podporovať realizáciu projektov a aktivít pre jej členov.
Pre členov EVTA tento program prináša možnosť zlepšiť ich viditeľnosť na európskej úrovni, uľahčiť výmenu skúseností, podporiť vzájomné učenie a rozvíjať odborné kapacity.
Hackathon ako priestor pre inovácie
V rámci aktivít programu ViP-NExT Winter Events sa uskutočnil workshop „Hackathon“, zameraný na tvorbu projektov. Tento workshop umožnil účastníkom pracovať na konkrétnych projektových návrhoch zameraných na:
- Digitálnu transformáciu v odbornom vzdelávaní,
- Rodovo inkluzívne odborné vzdelávanie,
- Udržateľnosť v oblasti odborného vzdelávania,
- Internacionalizáciu odborného vzdelávania.
Vytvorené projektové návrhy predstavujú základ pre budúcu spolupráce medzi členmi EVTA. Ich realizácia má potenciál významne prispieť k modernizácii a rozvoju odborného vzdelávania v Európe, s dôrazom na inovácie, inklúziu a udržateľnosť.
TREXIMA Bratislava ako aktívny partner
Účasť TREXIMA Bratislava na tomto podujatí potvrdila jej angažovanosť a významnú rolu v oblasti odborného vzdelávania na európskej úrovni. Vďaka aktívnej spolupráci s EVTA môže TREXIMA Bratislava ďalej rozvíjať svoju expertízu, prispievať k politickým diskusiám a prinášať inovatívne riešenia do tejto oblasti.
Stretnutie v Bruseli ukázalo, že spojením síl a zdieľaním osvedčených postupov môžeme spoločne formovať budúcnosť odborného vzdelávania a prípravy, ktorá bude moderná, inkluzívna a pripravená reagovať na výzvy 21. storočia.
Stretnutie bolo zavŕšené slávnostným gala večerom, počas ktorého boli predstavené najvýznamnejšie úspechy EVTA za rok 2024 a ambiciózne plány na rok 2025. Členovia, partneri a ďalší hostia mali príležitosť diskutovať a zdieľať svoje skúsenosti.
Druhý deň stretnutia vyvrcholil finálnou konferenciou projektu MoVET – Mobility for VET in Europe s názvom „From Mobility to Opportunity: EU and Western Balkans“. Na konferencii sa zdôraznila dôležitosť internacionalizácie a excelentnosti v odbornom vzdelávaní. Brigitte van den Berg z Európskeho parlamentu zdôraznila význam spolupráce medzi EÚ a balkánskymi krajinami, pričom poukázala na ich potenciál ako kľúčových partnerov pre budovanie silnejšieho európskeho vzdelávacieho priestoru. Enrica Chiozza z Európskej komisie predstavila plán rozvoja západného Balkánu, ktorý je zásadným nástrojom na podporu sociálneho a ekonomického rozvoja v regióne.
Zapojenie balkánskych krajín do iniciatív EVTA je kľúčové pre posilnenie ich odborného vzdelávania a prípravy na pracovný trh budúcnosti. Táto spolupráca podporuje nielen zlepšenie kvality vzdelávania v regióne, ale aj väčšiu integráciu krajín západného Balkánu do európskeho priestoru vzdelávania a zamestnanosti. Konferencia zároveň poskytla priestor na výmenu skúseností a načrtnutie spoločných cieľov, ktoré prispejú k rozvoju celej Európy.
Stretnutie bolo príležitosťou na hodnotenie dosiahnutých úspechov a na vytváranie inovatívnych riešení pre budúcnosť odborného vzdelávania v Európe.