Ako sa mení rovnováha medzi pracovným a osobným životom u zamestnancov 55+
„Ako zamestnanci starnú, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom často nadobúda nový význam. Zatiaľ čo rozvoj kariéry a vysoký plat sú najdôležitejšie u mladších osôb, blížiacim sa odchodom do dôchodku sa priority u zamestnancov presúvajú na osobné ciele a starostlivosť o vzťahy“ (respondent).
Oneskorené rodičovstvo a starostlivosť o rodičov sťažuje dosiahnutie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom pre osoby vo veku 55+. Z tohto dôvodu táto tzv. „sandwichová generácia“ potrebuje väčšiu flexibilitu v pracovných hodinách, než akú väčšina zamestnávateľov ponúka“. (respondent).
Stav rovnováhy medzi pracovným a osobným životom, bežne označovaný anglickým termínom “work-life balance” má významný vplyv na celkovú pohodu, produktivitu a spokojnosť jednotlivcov. Zatiaľ čo koncept rovnováhy medzi pracovným a osobným životom je relevantný pre všetky vekové skupiny, osobitný význam nadobúda pre starších zamestnancov vo veku 55 a viac rokov, ktorí môžu byť v životnej etape, v ktorej hľadajú naplnenie nad rámec tradičných pracovných povinností. Rovnováha medzi pracovným a osobným životom je čoraz dôležitejšou témou, pokiaľ ide aj o trh práce. Aby ľudia mohli žiť zdravý a naplnený život, musia starostlivo vyvažovať svoje zamestnanie a osobný život. Ale čo je potrebné na nájdenie tejto správnej rovnováhy a aké faktory sú s tým spojené? Existuje správny spôsob, ako to dosiahnuť alebo je to pre každého iné? Ako sa to mení, keď zamestnanci starnú? Na tieto otázky a mnohé iné hľadá odpovede dokument Analýza faktorov rovnováhy medzi pracovným a osobným životom pre zamestnancov vo veku 55+ (Comprehensive analysis of work-life balance factors for 55+ employees), je ďalším výstupom medzinárodného projektu IntegrAGE (A practical approach to support the healthy adaptation and integration of 55+ workforce into the labour market!/Praktický prístup na podporu zdravého prispôsobenia a integrácie pracovnej sily vo veku 55+ na trhu práce!). Dokument vznikol v gescii spoločnosti TREXIMA Bratislava v rámci projektu financovaného cez Interreg Program Dunajského regiónu 2021 – 2027.
Hlavným cieľom dokumentu je poskytnúť komplexný prehľad faktorov rovnováhy medzi pracovným a osobným životom so zameraním na potreby zamestnancov vo veku 55+.
Analýza čerpá informácie nielen zo sekundárneho výskumu – textových zdrojov a dokumentov, ale aj z empirického výskumu, konkrétne zo štruktúrovaných rozhovorov s kľúčovými aktérmi v jednotlivých zapojených krajinách.
Dokument sa zaoberá diskrimináciou a predsudkami voči starším zamestnancom. Poukazuje na bariéry zamestnávania osôb vo veku 55+ a poskytuje príklady, ako riešiť ich špecifické potreby a definuje odporúčania, ktoré by zamestnávatelia mali zvážiť, aby zabezpečili plnohodnotnú inklúziu starších zamestnancov na pracovisku.
Kontakt: Alena Minns, [email protected] Foto: Midjourney