Novinky

Medzinárodné stretnutie projektu IntegrAGE vo Viedni sa zameralo na sumarizáciu doterajších výsledkov a plány do budúcna

TREXIMA Bratislava sa v dňoch 25. a 26. marca 2025 zúčastnila stretnutia v rámci medzinárodného projektu IntegrAGE. Hlavný tím, ktorého súčasťou je aj naša spoločnosť, sa skladá z 15 subjektov z 10 krajín, ktorých cieľom je podporiť lepšie začlenenie zamestnancov vo veku 55 rokov a viac na trhu práce, využiť ich vedomosti, pomôcť im prispôsobiť sa výzvam nových spôsobov práce a predĺžiť ich produktívny život. Medzinárodné stretnutie sa uskutočnilo v hlavnom meste Rakúska na pôde lídra projektu spoločnosti Ipcenter.at GmbH.

integrage

V priebehu prvého dňa sa partneri zamerali na prezentáciu dosiahnutých výsledkov a vypracovaných výstupov. Za spoločnosť TREXIMA Bratislava vystúpila Alena Minns, ktorá predstavila dva výstupy:

Analýza sumarizuje dátové podklady, hlavných aktérov politiky, podstatné informácie abstrahuje tiež z rozhovorov s dôležitými aktérmi o problematike age manažmentu a rieši výzvy týkajúce sa zamestnávania ľudí vo veku 55+.

Hlavným účelom tohto dokumentu je poskytnúť komplexný prehľad o problematike Work-Life Balance, riešiť špecifické potreby zamestnancov nad 55 rokov a zároveň predstaviť stratégie na zlepšenie ich pohody.

Partner zo slovinského BSC Kranj následne predstavil:

Tento katalóg slúži ako dôležitý zdroj pre zainteresované strany, vrátane tvorcov politík, zamestnávateľov a inštitúcií trhu práce, ktoré sa usilujú riešiť výzvy, ktorým čelia starší zamestnanci a zároveň využívať ich potenciál. Predstavením úspešných iniciatív z celej Európy poskytuje katalóg praktické poznatky o účinných prístupoch k riadeniu vekovej diverzity, rozvoju zručností a prispôsobeniu pracoviska.

Nasledovala prezentácia partnera z rakúskeho Ipcentra, ktorý predstavil vyvíjaný nástroj pre zamestnávateľov. Aktuálna sa pripravuje aj jeho slovenská verzia.

TOOLBOX sa skladá z rôznych nástrojov, ktoré sú rozdelené do štyroch hlavných kategórií. Tieto nástroje nie sú špeciálne navrhnuté pre vekovú skupinu 55+, ale môžu byť prispôsobené v rámci internej stratégie spoločnosti na podporu integrácie zamestnancov nad 55 rokov. V poslednej kapitole ponúka nástroj odporúčania, ako ich začleniť do každodenných procesov danej spoločnosti.

V ďalšej časti stretnutia boli predstavené:

Pripravené vzdelávacie materiály riešia kľúčové oblasti na prácu so staršími zamestnancami, ako napríklad výzvy a príležitosti starnúcej pracovnej sily, celoživotné  vzdelávanie a kariérny rozvoj, mentoring a reverzný mentoring, rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, postupný prechod starších zamestnancov do dôchodku, flexibilné pracovné prostredie, či fyzické a mentálne zdravie zamestnancov, vrátane ergonómie.

Maďarský partner z Human Innovation Group Non-profit prezentoval učebný plán:

Na príprave materiálov pracovali expertné skupiny z participujúcich krajín, ktoré vytvorili rôzne tematické školiace scenáre pre šesť rôznych modulov. Hlavným cieľom týchto modulov je podpora synergickej spolupráce medzi zamestnancami vo veku 55+ a ich mladšími kolegami. Tento učebný plán môžu využívať kolegovia a školitelia zo zamestnávateľských organizácií, pričom jednotlivé témy môžu byť prispôsobené špecifickým podmienkam každej spoločnosti.

Inšpiratívnym nástrojom, ktorý bol na stretnutí prezentovaný partnerom z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, je:

Zameriava sa na tri oblasti: technologické zručnosti, zručnosti integrácie na pracovisku a pohodu a spokojnosť s prácou. Prostredníctvom nástroja sa možno otestovať a zistiť svoje silné zručnosti v každej oblasti. Samohodnotiaci nástroj môže byť užitočný najmä pre jednotlivcov a plánovanie ich osobného rozvoja, ale aj pre spoločnosti (z hľadiska stratégií ľudských zdrojov, rozmanitosti a inklúzie a individuálneho rozvoja) a pre tvorcov politík.

V priebehu druhého dňa sa partneri zaoberali výstupmi a plánmi pre nasledujúce obdobie:

  • Preklady vypracovaných dokumentov a nástrojov do národných jazykov.
  • Plánované školenia pre školiteľov na rôzne témy. Na Slovensku sa prvé školenie na tému Mentoring a reverzný mentoring uskutoční dňa 11.4.2025 a prihlásiť sa naň možno prostredníctvom tejto stránky:

https://survey.alchemer.eu/s3/90802883/IntegrAGE-MENTORING-A-REVERZNY-MENTORING

  • Skupiny vzájomného učenia, z ktorých prvé na tému Výzvy a príležitosti v age manažmente sa uskutočnilo online dňa 12.3.2025 a ďalšie je naplánované na 9.4.2025 na tému Celoživotné vzdelávanie.
  • Pripravovaná aplikácia pre Work-Life Balance, ktorej cieľom je znížiť riziko fyzických a duševných zdravotných problémov starších zamestnancov.
  • Osnovy a dotazníky pre plánované stretnutia („Biznis brunch“) so zamestnávateľmi s cieľom predstaviť výstupy projektu a okrúhle stoly s tvorcami politík na implementáciu problematiky age manažmentu do praxe.
  • Nastavenie rámca pre „vekovo priateľskú“ spoločnosť a udelenie pečate kvality (3 úrovne – bronzová, strieborná a zlatá) pre spoločnosti implementujúce postupy age manažmentu v praxi.
  • Zriadenie interného programu školenia mentorov v spoločnosti zameraného na senior zamestnancov s cieľom podporiť schopnosti zdieľania vedomostí a posilniť medzigeneračnú spoluprácu na trhu práce (vzdelávací koncept „Living Learning Labs“).

Na záver stretnutia prebehol workshop, ktorého cieľom bolo navrhnúť akčné plány pre zdravú integráciu starších zamestnancov. Akčný plán je dokument, ktorý poskytne podrobnosti o tom, ako zlepšiť politické nástroje v rámci jednotlivých krajín. Špecifikuje pozadie a povahu opatrení, ktoré sa majú implementovať, ich časový rámec, zúčastnené strany a zdroje financovania. Na akčných plánoch sa aktuálne pracuje.

Výstupy projektu sú dostupné na tejto stránke: https://linktr.ee/IntegrAGE

Integrage

Integrage

Pripravil: Pavol Hudec, hudec@trexima.sk, Foto: tím IntegrAGE