Očakáva sa transformácia zručností na trhu práce!
Pracovné prostredie sa neustále vyvíja a má vplyv aj na zručnosti zamestnancov. Predpokladá sa, že až 44 % zamestnancov bude čeliť zmenám v požiadavkách na ich základné zručnosti. Najväčší vplyv na zručnosti zamestnancov budú mať nové technológie, a to hlavne tzv. hraničné technológie. To sú tie, ktoré sú na pomedzí existujúcich technológií a vedeckého výskumu a inovácií.
Hraničné technológie, vrátane umelej inteligencie (UI), robotiky, biotechnológií a kvantových technológií predstavujú revolučný pokrok, ktorý ovplyvní nielen pracovné prostredie, ale aj ekonomiku a kultúru. S touto transformáciou prichádza potreba, aby sa zamestnanci prispôsobili vplyvu UI. Je nevyhnutné, aby získavali nové zručnosti a prispôsobovali sa novým technológiám a aby udržali krok s rýchlym tempom zmien v pracovnom prostredí.
Hraničné technológie prinášajú vplyv do rôznych sektorov, od zdravotnej starostlivosti až po energetiku, priemysel a vzdelávanie. Od automatizácie úloh v priemysle po personalizovanú liečbu v zdravotníctve otvárajú tieto technológie dvere pre nové možnosti a výzvy. Prispôsobenie sa technologickým zmenám zostane kľúčovým hnacím motorom transformácie podnikov v nasledujúcich piatich rokoch. S týmto pokrokom prichádzajú aj etické otázky a výzvy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tejto transformácie.
Prieskum tiež identifikoval desať základných zručností, ktoré sú momentálne považované za najdôležitejšie pre zamestnateľnosť, a to:
- analytické myslenie;
- kreatívne myslenie;
- odolnosť;
- flexibilita a agilita;
- motivácia a sebauvedomenie;
- zvedavosť a celoživotné učenie sa;
- technologická gramotnosť;
- spoľahlivosť a pozornosť k detailom;
- empatia a aktívne počúvanie;
- líderské schopnosti a sociálny vplyv a
- kontrola kvality.
Potreba základné zručnosti sa v jednotlivých sektoroch mierne líši. Napríklad v sektore médií, zábavy a športu sú vysoko hodnotené empatia, aktívne počúvanie, spoľahlivosť a pozornosť k detailom. V poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove sa zdôrazňuje starostlivosť o životné prostredie a environmentálne správcovstvo, pričom rastie dôležitosť manuálnych zručností, vytrvalosti a schopností v oblasti presnosti a riadenia zdrojov. V sektoroch chemického priemyslu a priemyslu zameranom na vývoj progresívnych materiálov sú významné zručnosti v oblasti starostlivosti o životné prostredie, s dôrazom na líderské schopnosti a sociálny vplyv. V sektore elektroniky, vzdelávania a odbornej prípravy sa kladie dôraz skôr na systémové myslenie zamestnancov.
Prognóza zručností do 2027 ukazuje rastúcu potrebu kognitívnych schopností, s dôrazom na kreatívne myslenie pred analytickým myslením. Technologická gramotnosť sa umiestnila na treťom mieste medzi najrýchlejšie rastúcimi zručnosťami. Do roku 2027 sa očakáva zvýšený význam zručností ako: zvedavosť a celoživotné učenie sa, odolnosť, flexibilita a agilita, systémové myslenie, ako aj znalosti v oblasti UI a big data. Motivácia a sebavedomie budú ďalšími kľúčovými faktormi, ktorých hodnota bude rásť.
Naopak zručnosti, ako je čítanie, písanie a matematická gramotnosť, globálne občianstvo, senzorické spracovanie a manuálne zručnosti, vytrvalosť a presnosť, môžu zažívať menší nárast v dôležitosti v niektorých sektoroch. Tieto aspekty budú menej prioritné v porovnaní so schopnosťami, ktoré sa zameriavajú na riešenie komplexných problémov a prispôsobovanie sa dynamickým zmenám v pracovnom prostredí.
Narastajúci význam kognitívnych zručnosti vo vybraných sektoroch
Zdroj: Future of Jobs Report
Narastajúci význam technologických zručnosti vo vybraných sektoroch
Zdroj: Future of Jobs Report
Vývoj pracovného prostredia do roku 2027 nás privádza do éry nových možností a výziev. Prieskum jasne ukazuje, že zamestnanci čelia nevyhnutným zmenám v ich zručnostiach v dôsledku revolučného vplyvu hraničných technológií. Desať kľúčových zručností pre budúcnosť zdôrazňuje potrebu nielen technických schopností, ale aj emocionálnej inteligencie. Zamestnanci, ktorí budú schopní kombinovať analytické myslenie s kreativitou, odolnosť s empatiou a technologickú gramotnosť so systémovým myslením, budú žiadaní. Je však nevyhnutné, aby spoločnosti a vlády premýšľali o etických normách a pravidlách tejto transformácie, aby sa zabezpečila udržateľná a spravodlivá budúcnosť práce.
Zdroj:
Autor: Alena Minns I Email: [email protected]