Od analýzy k akcii: riešenia pre cestovný ruch na Slovensku
Naša spoločnosť koncom roka 2024 intenzívne spolupracovala s Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR na tvorbe analytického a koncepčného dokumentu. Cieľom bolo preskúmať ekonomický vývoj, ľudské zdroje v sektore a stav odborného vzdelávania v odvetví. V tejto oblasti sa skúmal jeho súlad s potrebami trhu práce, identifikované boli hlavné výzvy a navrhli sa opatrenia, ktoré prispejú k modernizácii systému vzdelávania a prípravy v cestovnom ruchu. Výsledky našej spolupráce vytvárajú pevný základ pre budúci rast a udržateľnosť odvetvia.
Cestovný ruch je jedným z kľúčových pilierov národného hospodárstva, no čelí výzvam, ako je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, sezónnosť, či tlak na digitalizáciu a ekologickú transformáciu.
- Hospodársky význam: priamy podiel odvetvia na HDP Slovenska dosiahol v roku 2023 úroveň 2 %, čo predstavuje významný krok k zotaveniu po pandémii COVID-19.
- Regionálne rozdiely: najvyššia koncentrácia aktívnych organizácií je v Bratislavskom kraji. Spolu so Žilinským a Prešovským krajom majú najvyšší podiel z hľadiska celkového objemu zisku v odvetví CR.
- Pracovná sila: starnutie pracovnej sily a nižšie mzdové ohodnotenie v porovnaní s inými odvetviami znižujú atraktivitu odvetvia.
Pandémia v uplynulých rokoch priniesla do tohto odvetvia neistotu v podobe neplánovaného zatvárania prevádzok, obmedzovania poskytovania služieb, výrazného poklesu tržieb a neistoty zamestnania. Táto skúsenosť negatívne ovplyvnila aj potenciálnu pracovnú silu, ktorá sa rozhoduje, či po štúdiu bude hľadať svoje uplatnenie v odbore vzdelania alebo uprednostní prácu v inom odvetví. Z tohto dôvodu sme v našej analýze zisťovali, v akých odvetviach hľadajú zamestnanie absolventi sektorových učebných a študijných odborov, ako napr. hotelová akadémia, kuchár a pod. V období počas pandémie a po nej sa absolventi sektorových odborov začali viac uplatňovať v iných odvetviach, ako sa očakáva. Najvyšší záujem bol zaznamenaný v odvetviach Veľkoobchod a maloobchod a Priemyselná výroba (približne polovica absolventov našla svoje uplatnenie práve v týchto odvetviach). Ubytovacie a stravovacie služby sú z hľadiska uplatnenia absolventov až na treťom mieste.
Tieto a ďalšie výzvy, s ktorými cestovný ruch bojuje, môžu byť prekonané prostredníctvom cielených opatrení. Jednou z nich je aj podpora odborného vzdelávania, kde kľúčovú rolu zohráva duálne vzdelávanie. K 15.9.2024 je v duálnom vzdelávaní zapojených 1 091 žiakov v rámci skupín odborov 63 Ekonomika a organizácia, obchod a služby I a 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby II. Najvyšší počet žiakov v duálnom vzdelávaní je v 5 ročnom študijnom odbore Hotelová akadémia (23 %). Nasleduje 3 ročný učebný odbor Kuchár s podielom 22 %. S rovnakým podielom (približne 20 %) majú významné zastúpenie aj 3 ročný učebný odbor čašník, servírka a 4 ročný študijný odbor Kuchár.
Nevyhnutným predpokladom zamestnávateľov pre zapojenie sa do duálneho vzdelávania je certifikácia pracovísk/prevádzok. K minulému roku bolo v systéme duálneho vzdelávania zapojených 560 zamestnávateľov, ktorí mali certifikovaných celkovo 722 prevádzok na účely praktického vzdelávania. V rámci týchto prevádzok bolo schválených 6 293 miest pre žiakov, čo v porovnaní so súčasnou mierou naplnenia (1 091) poskytuje priestor pre ďalších žiakov.
Vízia budúcnosti: moderný, inovatívny a udržateľný cestovný ruch
Na základe hĺbkovej analýzy a identifikácie hlavných výziev sme v rámci realizačného plánu navrhli sériu opatrení, ktoré majú zásadný vplyv na budúcnosť cestovného ruchu. Naša vízia je jasná: zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania, zvýšiť atraktívnosť profesií v odvetví, posilniť spoluprácu medzi vzdelávacím systémom, zamestnávateľmi a verejným sektorom a v neposlednom rade podporiť inovácie v oblasti udržateľného a digitálneho rozvoja.
Navrhnuté opatrenia preto reflektujú kľúčové výzvy a ponúkajú strategické riešenia v nasledovných oblastiach:
- Zvýšenie atraktivity odborného vzdelávania prostredníctvom kampaní, ako je „Študuj cestovný ruch,“ a zlepšenie infraštruktúry duálneho vzdelávania.
- Podpora férových pracovných podmienok a odmeňovania, ktorá by motivovala zamestnancov zotrvať v odvetví a zvýšila dôveryhodnosť sektora.
- Rozvoj udržateľného a inteligentného cestovného ruchu s dôrazom na ekologickú transformáciu a digitálne inovácie.
- Zefektívnenie spolupráce medzi školami a zamestnávateľmi, ktoré umožní lepšie prepojiť odborné vzdelávanie s potrebami trhu práce a zvýši uplatniteľnosť absolventov.
Realizácia týchto opatrení by znamenala systematickú transformáciu cestovného ruchu na Slovensku, čím by sa vytvoril pevný základ pre jeho dlhodobú udržateľnosť a rast.
Sme hrdí na to, že sme mohli prispieť k analýze a návrhom, ktoré môžu formovať budúcnosť cestovného ruchu na Slovensku. Veríme, že realizácia odporúčaných opatrení pomôže sektoru stať sa silnejším, atraktívnejším a udržateľnejším pilierom, na ktorom môže slovenská ekonomika stavať aj v budúcnosti.
Autor: Michal Hrnčiar I Email: [email protected]