Novinky

Slováci sú technologicky zdatní, ale ich osobný rozvoj a pohoda v práci zostávajú na nižšej úrovni

Projekt IntegrAGE, ktorého súčasťou je aj naša spoločnosť TREXIMA Bratislava, sa zameriava na podporu zdravého začlenenia a adaptácie pracovnej sily vo veku 55+ na dynamickom trhu práce ovplyvnenom digitalizáciou, robotizáciou a umelou inteligenciou.

V uplynulých mesiacoch mali zamestnanci nad 55 rokov možnosť vyplniť dotazníky v rámci samohodnotiaceho nástroja, ktorý bol vyvinutý v rámci projektu IntegrAGE (satool.ujep.cz). Nástroj sa zameriava na tri oblasti:

  • pohoda a spokojnosť s prácou,
  • zručnosti integrácie na pracovisku,
  • technologické zručnosti.

Projekt IntegrAGE, samohodnotiaci nastroj.

Dotazníky, prostredníctvom ktorých si možno otestovať a zistiť svoje silné zručnosti v každej oblasti, vyplnilo 150 respondentov z ôsmich krajín (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko).

Slovensko v kontexte medzinárodného porovnania

Zo Slovenska sa zapojilo do prieskumu 17 respondentov. Slovenskí účastníci dosiahli najvyššie skóre v oblasti technologickej zdatnosti, dobre dopadli najmä v oblastiach ako práca s počítačom, internetom a komunikácia cez sociálne siete. Slabšie výsledky boli zaznamenané pri správe systémov a pokročilejšej práci s kancelárskym softvérom, čo naznačuje dôležitosť cielenejšieho vzdelávania.

Výsledky tiež naznačili potrebu väčšej podpory v oblasti zdravia a duševnej pohody. Osobný rozvoj a spokojnosť s prácou boli na Slovensku hodnotené relatívne nízko.

Slovensko dosahuje podobné výsledky ako Maďarsko a Chorvátsko v technologickej zdatnosti, avšak zaostáva za Srbskom v oblasti pracovnej integrácie. Osobný rozvoj bol nízky aj v ďalších krajinách, ako Bulharsko či Maďarsko, čo naznačuje širší regionálny trend.

Respondenti v jednotlivých krajinách vykazovali dobré výsledky v oblastiach ako zdravotný stav, flexibilita či odborné zručnosti. Problémy sa však ukázali pri sebavedomí a motivácii, ktoré boli slabšie hodnotené v prípade niektorých respondentov. Tiež sa ukázalo, že finančné a sociálne bariéry môžu byť pre niektorých účastníkov hodnotenia výzvou.

Až 80 respondentov hodnotilo svoju spokojnosť so životom ako vysokú. Naopak, spokojnosť s prácou a riešenie problémov na pracovisku sa ukázali ako oblasti, kde je väčší priestor na zlepšenie.

Prieskum ukázal, že je potrebné venovať pozornosť podpore osobného rozvoja zamestnancov a pohody v práci. Hoci respondenti vykazujú silné kompetencie v oblasti prispôsobenia sa pracovnému prostrediu a využívania technológií, stále existujú príležitosti na zlepšenie spokojnosti s prácou a ďalší rozvoj digitálnych zručností. Tieto zistenia naznačujú, že cielená podpora v oblasti profesionálneho rozvoja, budovania sebadôvery, duševnej pohody a zvyšovania kvalifikácie v oblasti technológií by mohla zvýšiť pohodu zamestnancov v pracovnom živote a ich pripravenosť čeliť výzvam moderného trhu práce.

Vyskúšajte samohodnotiaci nástroj

Preskúmajte svoje silné stránky a zistite oblasti, v ktorých sa môžete zlepšiť, pomocou nášho nástroja na sebahodnotenie, ktorý je prispôsobený pre ľudí vo veku 55+. Zúčastnite sa teraz a urobte krok k zlepšeniu svojej kariéry a osobného rozvoja.

OTESTUJTE SA

Pripravili Veronika Hnilicová, [email protected] a Pavol Hudec, [email protected] – TREXIMA Bratislava, spol. s r.o., Foto: IntegrAGE