Strieborná generácia: Boj o miesto na trhu práce
Analýza krajín zameraná na identifikáciu individuálnych výziev zamestnania ľudí vo veku 55+ (Country analyses to identify individual challenges of 55+ employment) pojednáva o výzvach súvisiacich so zamestnávaním staršej populácie a implementácii manažmentu veku tzv. Age manažmentu v desiatich európskych krajinách – v Slovinsku, Rakúsku, Srbskej republike, Chorvátsku, Nemecku, Maďarsku, Bulharsku, Českej republike, Slovenskej republike a v Bosne a Hercegovine. Okrem analýz jednotlivých krajín poskytuje analýza syntézu spoločných zistení, ktoré zdôrazňujú trendy, výzvy a osvedčené postupy, ktoré môžu slúžiť ako cenný zdroj informácií na tvorbu stratégií a iniciatív.
Analýza je výstup medzinárodného projektu IntegrAGE (A practical approach to support the healthy adaptation and integration of 55+ workforce into the labour market!/Praktický prístup na podporu zdravého prispôsobenia a integrácie pracovnej sily vo veku 55+ na trhu práce!). Projekt je financovaný cez Interreg Program Dunajského regiónu 2021 – 2027 a lídrom tohto výstupu je spoločnosť TREXIMA Bratislava.
Podrobná analýza jednotlivých krajín sa zameriava na opis faktorov ovplyvňujúcich dynamiku zamestnanosti jednotlivcov vo veku 55+. Rozoberá politické rámce, kľúčové politické dokumenty, iniciatívy verejnej správy, súkromného a neziskového sektora a aktérov, ktorí formujú zamestnávanie vekovej skupiny 55+ v jednotlivých krajinách. Analýza predkladá demografické prognózy, ktoré upozorňujú na starnutie populácie a s tým spojený nedostatok ľudských zdrojov. Porovnáva vek odchodu do dôchodku v rôznych krajinách a politiky týkajúce sa dôchodkových systémov. Sumarizuje hlavných politických aktérov a kľúčové opatrenia týkajúce sa zamestnávania ľudí vo veku 55+. Analýza tiež poukazuje na úroveň implementácie manažmentu veku v jednotlivých krajinách a uvádza osvedčené prístupy k riadeniu multigeneračných tímov.
Najcennejšou súčasťou analýzy sú poznatky získané z rozhovorov o manažmente veku a kvalitatívne zistenia a názory kľúčových zainteresovaných strán na stratégie riešenia výziev súvisiacich so staršími pracovníkmi.
Každý medzinárodný partner prináša svoj jedinečný pohľad na problémy súvisiace so zamestnanosťou osôb starších ako 55 rokov a ponúka rôzne prístupy k ich riešeniu. Jedinečné zistenia z desiatich krajín umožnili identifikovať a sumarizovať trendy a výzvy k problematike, ktoré sú kľúčové pre rozvoj ďalších efektívnych stratégií, ktoré by mohli byť implementované na národnej aj medzinárodnej úrovni. Na základe interpretovaných zistení boli tiež formulované prvotné odporúčania pre Slovensko, ktoré budú v ďalších projektových výstupoch detailnejšie rozpracované.
Starnutie populácie má významný vplyv na rôzne aspekty spoločnosti, vrátane trhu práce, systému zdravotnej starostlivosti a sociálneho systému. Prístupy v jednotlivých krajinách jednoznačne smerujú k takým politikám, aby staršie osoby mohli byť bez problémov inkluzívne zapojené do pracovného života, pričom je dôležité zohľadniť rôzne úrovne implementácie podpory zamestnávania starších a efektívneho manažmentu veku.
Analýza krajín zameraná na identifikáciu individuálnych výziev zamestnania ľudí vo veku 55+ , prináša hodnotné na dôkazoch založené informácie o problémoch spojených so starnutím populácie v európskom kontexte. Jej cieľom je informovať o stratégiách, politikách a intervenciách zameraných na podporu inkluzívnych a udržateľných pracovných príležitostí pre staršiu generáciu a vytvoriť tak základ na tvorbu ďalších kľúčových dokumentov pre SR.
Zdroj: Country analyses to identify individual challenges of 55+ employment, medzinárodný projekt IntegrAGE, financovaný cez program Interrage Danube Regions Foto: Shutterstock