TREXIMA Bratislava vypracovala v spolupráci s ministerstvom cestovného ruchu a športu koncepciu vzdelávania a prípravy
Naša spoločnosť koncom roka 2024 spolupracovala s Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR na tvorbe analytického a koncepčného dokumentu v oblasti športu.
Cieľom analýzy bolo poskytnúť prehľad o vývoji ekonomických ukazovateľov odvetvia športu, akými sú hrubý domáci produkt, produkcia, tržby či zisk a informácie o organizáciách v odvetví športu a ich štruktúre, ako aj o právnických osobách z informačného systému športu.
Druhá časť analýzy sa venuje ľudským zdrojom v odvetví športu a poskytuje informácie o zamestnanosti, demografickej a kvalifikačnej štruktúre, ako aj mobilite. Údaje boli čerpané aj z registra fyzických osôb v športe, ktorý je súčasťou informačného systému športu.
Analýza ukázala, že v priebehu rokov 2015 až 2023 je evidovaný nárast zamestnanosti v oblasti športu na úrovni EÚ, ktorá sa po období pandémie COVID-19 zotavuje. Na Slovensku bola percentuálna miera zamestnanosti v sledovanom období stabilná, v priemere 0,43 % z celkovej zamestnanosti. V prípade EÚ je to takmer dvojnásobok (0,75 %). Na Slovensku sa od roku 2015 tento podiel znížil, zatiaľ čo v prípade EÚ stúpal. Na začiatku sledovaného obdobia v roku 2015 malo Slovensko vyššiu mieru zamestnanosti v športe ako Maďarsko a Poľsko. Na konci sledovaného obdobia, v roku 2023, už bolo Slovensko na chvoste a spomedzi krajín EÚ má nižší podiel zamestnanosti v športe už len Rumunsko a Bulharsko.
Najviac trénerov pôsobí vo futbale, ľadovom hokeji a plaveckých športoch. Športoví inštruktori sú najviac zastúpení v lyžovaní, horolezectve a leteckých športoch. Najvyšší počet profesionálnych športovcov eviduje futbal, ľadový hokej a basketbal. Z pohľadu amatérskych športovcov je to futbal, atletika a gymnastika.
Analýza poskytla údaje aj o mzdách za zamestnancov v pracovnom pomere a zamestnancov pracujúcich na dohody vykonávaných mimo pracovného pomeru. Najvyššie priemerné mzdy za rok 2023 mali zamestnanci na pozícii športových trénerov, a to 1 781,87 eur. Naopak najnižšiu mzdu dosahovali inštruktori a cvičitelia športových a rekreačných aktivít (1 207,77 eur).
Kľúčovými informáciami vypracovanej analýzy sú údaje o súčasnom stave odborného vzdelávania a prípravy ľudských zdrojov v odvetví športu. Identifikácia škôl a odborov, ktoré produkujú pracovnú silu v športovom odvetví, je kľúčová na zabezpečenie kvalitnej prípravy odborníkov, ktorí budú schopní reagovať na požiadavky rastúceho športového sektora.
Slovensko má aktuálne 2 stredné školy so športovými triedami a 16 stredných športových škôl, v rámci ktorých je evidovaných 169 športových tried, najviac v Košickom, najmenej v Žilinskom kraji. Stredné športové školy ponúkajú dve hlavné formy vzdelávania: 7451J00 športové gymnázium (zamerané na všeobecné vzdelanie) a odborné programy, ktoré ponúkajú špecializované odborné vzdelanie, ako napr. 7471M00 športový manažment, 7475M00 digitálne služby v športe a 7476M00 spracovanie dát v športe.
Aktuálne študuje na stredných športových školách 3 533 žiakov, z toho žien je 1 086. Najvyšší počet žiakov študuje odbor 7451J00 športové gymnázium (1 633). Absolventov stredných športových škôl za školský rok 2023/24 je spolu 766, z toho žien je 244.
Vysokoškolské vzdelávanie a príprava v odvetví športu na Slovensku sa realizuje v rôznych študijných programoch v rámci fakúlt telesnej výchovy a športu na univerzitách. Študijné odbory zahŕňajú bakalárske, magisterské a doktorandské stupne štúdia, pričom hlavnými oblasťami sú telesná výchova, trénerstvo či športový manažment.
V akademickom roku 2023/24 študovalo na verejných vysokých školách v dennej forme celkovo 1 486 študentov slovenského štátneho občianstva v študijných programoch zo skupiny odborov 74 – Vedy o telesnej kultúre, z toho 395 bolo žien. Najvyšší počet študentov študovalo odbor 7407R08 trénerstvo a učiteľstvo telesnej výchovy. Na verejných vysokých školách v externej forme študovalo 132 študentov slovenského štátneho občianstva v študijných programoch zo skupiny odborov 74, z toho žien bolo 38. Absolventov vysokých škôl (denná aj externá forma) z oblasti športu za školský rok 2022/23 je spolu 482.
Analýza tiež ukázala, že absolventi športových odborov sa najčastejšie zamestnávajú v školstve, kde pracujú ako učitelia telesnej výchovy na základných a stredných školách alebo v inštitúciách, kde sa vykonáva pedagogická činnosť (vysokoškolskí učitelia). Takmer polovica absolventov športových odborov nachádza uplatnenie na pozíciách, ktoré vyžadujú špecializované vedomosti a vysokú úroveň odbornej prípravy. Športové odvetvie na Slovensku má značný potenciál na rast zamestnanosti, no jeho súčasný stav neumožňuje absolventom športových odborov plne sa uplatniť, čo vedie k ich angažovaniu v iných odvetviach, pričom práca v športe zostáva skôr doplnková alebo dobrovoľnícka.
Koncepcia vzdelávania a prípravy v odvetví športu
Na základe analytickej časti sme následne vypracovali „Koncepciu vzdelávania a prípravy v odvetví športu“, ktorej zámerom je byť východiskovým materiálom, ktorý prispeje k návrhu systémových zmien v oblasti vzdelávania a prípravy v stredných športových školách, tvorbe návrhov systémových zmien v oblasti celoživotného vzdelávania a propagácii odborného vzdelávania a prípravy v sektore športu.
Základným cieľom koncepcie je koordináciou na celoštátnej úrovni prispieť ku kvalitnej príprave športovcov a športových odborníkov zabezpečujúcich služby v oblasti športu.
Vychádzajúc zo základného cieľa si koncepcia stanovuje špecifické ciele:
- Podporiť a motivovať učiteľov telesnej a športovej výchovy a zvýšiť jej kvalitu.
- Zabezpečiť kvalifikovaných športových odborníkov zabezpečujúcich služby v oblasti pohybu a športu.
- Podporiť stredoškolské odborné vzdelávanie a prípravu v oblasti športu, rozvíjať záujem žiakov základných škôl o štúdium na stredných športových školách.
- Zabezpečiť rozvoj konceptu duálnej kariéry športovcov.
- Medzirezortný prístup.
- Podporiť analytické činnosti v športovom odvetví.
V koncepcii sú uvedené konkrétne opatrenia k vyššie uvedeným špecifickým cieľom.
Oblasť športu má pred sebou veľké výzvy a príležitosti s ohľadom na vytvorenie nového ministerstva zameraného konkrétne na šport. Jeho aktívne zapojenie môže zabezpečiť porovnateľné podmienky rozvoja talentu aj v športoch, ktorým dosiaľ nebola venovaná adekvátna pozornosť. Šport je potrebné definovať nielen ako činnosti a telesné aktivity, ktoré prispievajú k osobnostnému a spoločenskému rozvoju, ale aj ako oblasť priemyslu, ktorá prispieva k tvorbe hrubého domáceho produktu, rastu zamestnanosti, sociálnemu a kultúrnemu rozvoju regiónov.
Pripravil Pavol Hudec – TREXIMA Bratislava, spol. s r.o., Foto: Midjourney