Novinky

Workshopy zamerané na implementáciu Age manažmentu na Slovensku a v medzinárodnom prostredí

 

Spoločnosť TREXIMA Bratislava uskutočnila 8. novembra 2024 dva workshopy v rámci medzinárodného projektu „A practical approach to support the healthy adaptation and integration of 55+ work force into the labour market“(Praktický prístup na podporu zdravého prispôsobenia a integrácie pracovnej sily vo veku 55+ na trhu práce)[1]. Projekt je financovaný z programu Interreg Program Dunajského regiónu 2021 – 2027a zahŕňa 10 krajín a 15 partnerov.

Séria  stretnutí, ktoré sa realizujú v rámci projektu IntegrAGE  vytvára priestor pre odbornú diskusiu, výmenu skúseností a tvorbu účinných politík a praktík pre Age manažment na Slovensku ale aj v regiónoch Klastra C (Maďarsko, Chorvátsko a Slovensko).

Na workshope sa TREXIMA Bratislava spolu s projektovým asociovaným partnerom  Slovenskou asociáciou age managementu (SAAM) a ďalšími dôležitými aktérmi (napr. Inštitút pre výskum práce a rodiny a Slovenská obchodná a priemyselná komora) zamerali na validáciu národných politických opatrení v oblasti Age manažmentu pre Slovenskú republiku a vyhodnotili  ich potenciálny vplyv na miestnej a nadregionálnej úrovni.

V rámci workshopu sa diskutovalo o tom, aké opatrenia treba zvoliť a ako ich implementovať na zvýšenie povedomia zamestnávateľov o problematike Age manažmentu, podporu rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, posilnenie významu generačného mixu v organizáciách a potrebe podporiť inkluzívnu pracovnú kultúru.

V rámci druhého  workshopu zameraného na výstup projektu IntegrAGE s názvom „Akčný plán pre Klaster C“ účastníci workshopu riešili špecifické opatrenia a akčný plán v rámci klastra C, ktorého súčasťou sú okrem Slovenska aj krajiny Maďarsko a Chorvátsko. Na workshope boli sumarizované zaujímavé zistenia z tejto medzinárodnej analýzy a akčného plánu.

Celkovo boli v rámci projektu zadefinované štyri klastre reprezentatívnych profilov príbuzných krajín, tzv. „Country Personas“, a to:

  • Klaster A – Nemecko, Rakúsko;
  • Klaster B – Česká Republika, Slovinsko;
  • Klaster C – Maďarsko, Chorvátsko, Slovensko a
  • Klaster D – Srbsko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina.

Krajiny, ktoré sú súčasťou projektu boli kategorizované do klastrov na základe viacerých kvalitatívno-kvantitatívnych ukazovateľov. Cieľom bolo vytvoriť homogénne skupiny krajín s odlišnými potrebami a následnými riešeniami. Následne boli spracované komplexné analýzy obsahujúce charakteristiky krajín v oblastiach: demografické trendy, dôchodkový systém, socio-ekonomická situáciu, úroveň implementácie Age manažmentu, podmienky na trhu práce, zdravotný systém a „Well being“ (pocit zdravia, (duševná) pohoda, blahobyt). Z analýzy klastra C sa následne spracovala SWOT analýza. V rámci workshopu sa prediskutovali podnetné zistenia z analýzy, verifikovali a prediskutovali ciele akčného plánu, navrhnuté opatrenia a identifikovali konkrétne úlohy a zdroje potrebné na realizáciu akčného plánu. 

Vyššie uvedené zistenia spracované z analýz by mali slúžiť krajinám Maďarsko, Chorvátsko a Slovensko na zmiernenie problémov a aj ako príležitosť na podporu starších ľudí a posilnenie odolnosti pracovnej sily  s cieľom podporiť inkluzívne pracovné prostredie, posilniť rovnosť príležitostí a zvýšiť produktívny vek zamestnancov.

Viac informácií o projekte môžete nájsť na nasledujúcom odkaze: https://interreg-danube.eu/projects/integrage

[1] (Acronym IntegrAGE)

interreg